Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Günleri

by admin

Türkiye’nin önemli turizm bölgelerinden bir tanesi olan, Ege bölgemizde yer alan İzmir’de görmeniz gereken yerler arasın da Efes antik kenti tarihi, kültürel zenginliği ile göz dolduran bir yerdir. Efes harabeleri antik kenti’ne nasıl gidersiniz. Giriş Ücreti ve saatleri ile ilgili önemli bilgiler bulunmaktadır. Antik kent, sanıldığı kadar küçük bir alana sahip değildir. Peki, Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Günleri nelerdir?

Efes Antik Kenti Hakkında

Kentin tarihi M.Ö 6000 yıllarına dayanmaktadır. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk kent unvanına sahip olmuştur. Efes, eski bir liman kenti olması nedeniyle kısa zaman önce için de kültür ve ticaret merkezi olmuştur. Bu varlık ve kazanç ile beraberin de; bölgenin çok büyük kütüphanesi ve felsefe okulunu da beraberin de getirmiştir.

Unesco Dünya Mirası Efes Antik Kenti

Zamanla alüvyonların doldurduğu kent, denizden hızlı bir şekilde uzaklaşarak ticari gücünü kaybetmiştir. Ardından kuvvetli bir depremle de eski güzel ve güçlü günlerinden uzaklaşmıştır. Kent içinde; Artemis Tapınağı, Ashab-ı Kehf ve Meryem Ana Evi gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Ayrıca Roma, Yunan ve Türk tarihi izleri bulunmaktadır. Ülkemizin en değerli ve kıymetli tarihi yapıları arasın da bulunan Efes Antik Kenti 2015 yılın da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Efes Harabeleri Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2022

Yaz ayların da açılış saati 08:00, kapanış saati ise 18:30 dur. Kış ayların da açılış 08:00, kapanış saati 17:00’dir. Tatil günü olmayan müzeye, belirtilen saatler de girebilirsiniz. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın istediği gibi müze girişlerin de uygulanacak esaslar ve usuller hakkın da yönergenin 10.Maddesine göre, müze dini bayramların birinci günü olan saat 13:00’a kadar kapalı kalmaktadır. Efes antik kenti giriş ücreti ise 70 TL’dir. Tek seferlik bilet almak yerine; tam 60 TL, öğrenci 30 TL ödeyerek müze kart almanız daha uygun olacaktır.

Efes Antik Kenti Hafta Sonu Açık mı Kapalı mı? Efes Antik Kenti hafta sonları ziyarete açıktır. Yalnız yoğun olacağından hafta içini tercih etmenizi öneriyoruz.

Efes Antik Kenti Bayramda Açık mı Kapalı mı? ; Efes Antik Kenti Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü yarım gün ziyarete kapalıdır. Diğer günler ziyaretçilere açıktır.

Efes Antik Kenti Müzesi Resmi Tatil Günleri Açık mı Kapalı mı? ; Antik Kent 1 Ocak, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 1 Mayıs, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermektedir ve açıktır.

Efes Antik Kenti Gişe Kapanış Saatleri Kaç ; Yaz sezonunda gişeler saat 18:00 da , Kış sezonunda ise gişeler  saat 16:00 da kapanmaktadır. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz