Vergi Dairesi Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

by admin

Türkiye’deki vergi daireleri, mükellefi tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden dairelerdir. Vergi daireleri, Türkiye’de, vergisel açıdan mükelleflere hizmet sunan temel idari birimdir. Mükelleflerin, hizmet alacağı vergi dairesi, normal şartlar altında ikametgah ve iş yeri adresleri üzerinden tespit edilir. Ancak Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinin yetki alanı ile vergi türleri, meslek ve iş grupları itibariyle mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini belirlemeye yetkilidir. İdari olarak vergi daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatı olan vergi dairesi başkanlıklarına bağlıdır. Vergi dairesi başkanlığı olmayan illerde ise defterdarlığa bağlıdır. Vergi daireleri ülkemizde en kalabalık kamu kurumları arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı vergi dairelerinde işi olan vatandaşlar genel itibariyle kurumun daha az yoğun olduğu açılış saatlerikapanış saatleri zamanında gitmeyi tercih ediyorlar. Yazımızın devamında vergi dairesi çalışma saatleri, vergi dairesi mesai saatleri ve çalışma günleri hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Vergi Daireleri Çalışma Saatleri 2022

Ülkemizdeki vergi dairelerinin hepsi hafta içi sabah 08:30’da açılmakta ve 17:30’da kapanmaktadır. Vergi daireleri saat 12:30 ile 13:30 arasında da öğle tatili sebebiyle kapalıdır. Ayrıca vergi dairelerinin vezneleri saat 16:00’da kapanmaktadır.

Vergi Dairesi Sabah Saat Kaçta Açılıyor : Vergi Daireleri hafta içi her gün sabah saat 08:30’da açılmaktadır.

Vergi Dairesi Öğle Arası Saatleri : Vergi dairelerinde öğle tatili saat 12:30 ile 13:30 arasıdır. Bu süreçte vergi daireleri kapalıdır.

Vergi Dairesi Saat Kaçta Kapanıyor : Vergi daireleri akşam saat 17:30’da kapanmaktadır.

Vergi Dairesi Vezne Çalışma Saatleri : Vergi dairelerinde vezneler kurumdaki diğer bölümler gibi sabah 08:30’da açılır, 12-30 ile 13-30 arasında öğle tatiline girer. Ancak veznelerin kapanış saati 16:00’dır.

Vergi Dairesi Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı : Vergi daireleri Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu hizmet vermemektedir. İşlemlerinizi hafta içi mesai saatleri içerisinde halletmeniz gerekmektedir.

Vergi Daireleri Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu : Vergi daireleri; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalıdır.

Vergi dairelerinin çalışma saatleri bahsettiğimiz güncel saatlerdir. Ancak vergi affı gibi çeşitli durumlarda Vergi Dairelerinin çalışma saatleri değişebilmektedir. Bu gibi durumda www.mesaisaatleri.net olarak gerekli duyuruları gerçekleştirmekteyiz. Vergi dairesi saat kaçta açılır, kaça kadar açık gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz